email facebook

ספרים באנגלית לילדים

   
החשיבות שבקריאת ספרים באנגלית אצל ילדים רבה מאוד, והאנגלית היא שפה שבדומה לשפות אחרות, הדרך הנכונה לקלוט אותה כרוכה בהמון תרגול וברכישת אוצר מילים גדול.

יש כמה דרכים להעשיר את אוצר המילים של הילד שלכם, שיעורי אנגלית ותרגול במסגרת בית הספר ומחוץ לבית ספר, אינטרנט ומשחקי מחשב, שיחות באנגלית בכל מיני מצבים, וקריאה של ספרים, עיתונים ומגזינים. כשאנחנו בוחנים את עניין הרכישה של אוצר מילים הוא יכול להיות משהו שהוא חלק מפאן, או שבמקרה הפחות טוב הוא חלק מאילוץ או שלא נעשה מתוך בחירה של הילד שלכם. עדיף תמיד שרכישת אוצר המילים תהיה כמעט תמיד כחלק מבחירה. ילדים שאוהבים לקרוא ספרים בכלל, יכולים לקבל ערך מוסף מקריאת ספרים באנגלית ולכן רצוי שתעודדו אותם לכך.

מאיזה גיל רצוי שילדים יתחילו לקרוא ספרים באנגלית?

עכשיו נשאלת השאלה: מאיזה גיל רצוי שיתחילו לקרוא ספרים באנגלית? אנחנו טוענים שכדאי לתת לילדים להתחיל לקרוא מתי שמתאים להם, ומתי שהם מרגישים נח עם זה.

הכי טוב שזה יעשה במקביל להתחלת הקריאה בעברית, יחד עם זה, עובדתית זה לא תמיד עובד. בתור הורים אתם יכולים להציע להם פעם בתקופה, לבחון את הנכונות שלהם ולכוון אותם לספרים שהם יכולים ליהנות מהם סביר להניח שזה יהיה קשור לנושאים שהם אוהבים והם מרגישים מחוברים אליהם כגון מדע, טבע, גיאוגרפיה או לחילופין סיפורת קלאסית ועכשווית.

ההכוונה שמגיעה מההורים בעלת ערך רב ורצוי שתחדירו בילדכם את החשיבות שבקריאת ספרים (באנגלית ובעברית כאחד), ואת היתרונות שהקריאה תקנה להם במשך חייהם ובעתיד שלהם.

אילו ספרים באנגלית רצוי שילדים יקראו?

אז אילו ספרים רצוי שהילדים שלכם יקראו? האמת היא בעצם כל מה שמעניין אותם לקרוא, נעשה חלוקה בין שני סוגי ספרים, הראשונים אלו הספרים הרגילים בהם הטקסט הוא העיקר, החל מספורת ילדים קלאסית ועד לספרים עכשוויים כמו הארי פוטר, כל ספר שהילד שלכם יאהב לקרוא הוא מצוין כך הוא יוכל להגדיל את אוצר המילים שלו תוך כדי הרבה עניין וסקרנות.

האופציה השנייה הם ספרים שמשלבים תמונות המתאימים לגילאים יותר צעירים, כי הם קשורים בנושא שלויזואליות שלו יש משמעות מבחינת הספר או כי מדובר בספרי קומיקס. בכל מקרה מדובר בהרבה כיף מבחינת הילד, ומבחינתכם אתם מרוויחים אותו עם אוצר מילים הרבה יותר עשיר, וכאלו שנרכשו בכיף גדול ומרצונו האישי של הילד.

איך מכוונים את הילדים שלכם לקרוא ספרים באנגלית?

מתוך שלושת הפסקאות האחרונות הבנתם שקריאה אמורה להתחבר עם הרבה הנאה צרופה של הילד כי במידה ולא, ייווצר אצלו תסכול גדול שעלול גם לגרום נזק, בעיקר אם מופעל שם לחץ מצדכם. יחד עם זאת הכוונה של הילד למקומות נכונים היא מבורכת, אתם יכולים לעשות זאת בעדינות, תביאו לו מידי פעם מתנה ספר באנגלית בנושא שאתם יודעים כי הוא אוהב אותו, חפשו משהו שווה במיוחד כזה שאין בעברית, יכול להיות שתצרו אצלו גירוי, כזה יהפוך את קריאת הספר השני והשלישי לטבעי לגמרי.

כשהילד לומד בצורה מסודרת במוסד מקצועי עם מורה המכוון אותו לקריאה נכונה, המוסד מספק לילד את הספרים הנכונים לרמה שלו, ומכוון אותו להבנת הנקרא, מענה על שאלות לאחר הקריאה, כתיבה של מאמרים בנוגע לספר לאחר הקריאה, וכולל בין הקריאה אלמנטים נוספים של לימוד אנגלית כמו: הבנת הנקרא והנשמע, דקדוק, תחביר, כתיבה, ועוד. מומלץ לשלוח את הילד ללמוד במסגרת מסודרת, כך הלימוד ייראה בעיניו כ"עסק רציני", הוא לא יזניח את הקריאה וייקח אותה כאתגר אותו הוא מציב לעצמו.

תוכלו גם לרשום את הילד לקבוצת קריאה בספרייה הקרובה לביתכם, כך הוא יעשיר את עולמו הספרותי בחברת ילדים נוספים בני גילו, יוכל להחליף חוויות והמלצות על ספרים באנגלית לילדים, ועוד.