email facebook

ערבית ספרותית

   
ערבית ספרותית היא השפה הכתובה, השפה בה כתוב הקוראן (התנ"ך של האיסלאם), ובה משתמשים כשפה אקדמית בספרים וכתבים עתיקים או ברמה גבוהה. חשוב להבין שהיא שונה מהערבית המדוברת, והכן מכילות אוצר מילים שונה.

ברוב השפות בעולם אין הבחנה בין השפה הכתובה לשפה המדוברת, ובדרך כלל ישנה הלימה בין הקריאה לכתיבה ולדיבור. השפה הערבית שונה מהבחינה הזאת והיא עושה הפרדה מובחנת בין שפת הרחוב המדובר לבין השפה שאותה כותבים או קוראים, הסיבה לכך היא שקיימים פערים מאוד גדולים בחברה הערבית, ולכן רובם של הערבים עצמם לא שולטים בערבית הספרותית שנחשבת לכלי עבור האליטה השלטת.

ערבית ספרותית בחיי היום יום

השפה המדוברת כשמה כן היא- פשוט מדברים אותה. לא קוראים, לא כותבים, אך ורק מדברים ברחוב, בחנות, בבית הקפה או אפילו בסרטים של יום שישי בטלויזיה, מכיוון שמדובר על כ180,000,000 אנשים דוברי ערבית שגרים בארבעים מדינות שונות המכילות תרבויות שונות, וכך נוצרו לאורך השנים תת ניבים של ערבית.
בדואי ממדבר סיני, סוחר מהשוק של קזבלנקה, סטודנט מדמשק ופליט סודני אומנם כולם דוברי ערבית אבל יש שוני בין הניבים וזה רק טבעי הדבר. כשמדובר על ערבית ספרותית, כל השאר הוא העניין, אותיות בערבית הם חלק מהערבית הספרותית, שירה בערבית נכתבת בערבית ספרותית גם או בעיקר הקוראן כתוב בערבית ספרותית. חייבים לציין שנכון להיום כשאתם נגשים ללמוד ערבית יש זליגה בין שתי המתודות על רקע הצורך לדבר אבל גם לקרוא. בכלל בעשרות שנים האחרונות יותר ויותר ערבים שולטים בשני החלקים מהם בנויה השפה.

מה כדאי ללמוד: ערבית ספרותית או ערבית מדוברת?

לפני שאתם מתחילים ללמוד ערבית אתם צריכים לשאול את עצמכם האם ללמוד ערבית מדוברת? ערבית ספרותית? או לשלב את שתיהן? התשובה היא רק תולדה של הצרכים שלכם.
אם לדוגמא אתם אנשי עסקים שלקחתם על עצמכם את האתגר הגדול של לעשות עסקים עם מדינות ערב, מין הסתם תזדקקו גם לערבית ספרותית שהיא הבסיס לכל התקשורת העסקית, מאידך תצטרכו גם לדעת ערבית מדוברת לצורך הדיבור עם הקולגות שלכם, אם אתם בעניין של לדעת לנהל שיחה עם השכן שלכם בכפר הערבי הסמוך, ערבית מדוברת תספק אתכם, מאידך אם מדובר על לימודי הקוראן ובכלל התרבות הערבית בדגש על שירה וספרות, כדאי שתלמדו ערבית ספרותית על מנת שתוכלו להבין הכל עד לפרט הקטן ביותר.
כמובן שהאופציה הכי נכונה היא לשלב בין שני השבילים של השפה, וללמוד אותם בקורס ערבית בצורה משולבת שתיצור לכם ערבית מושלמת. תוכלו להשתמש בערבית המדוברת בחיי היום יום ולצרכים השונים שלכם, ותוכלו להשתמש בערבית הספרותית כשתצטרכו. כך תהנו משני העולמות ותרכשו כלים להתמודדות עם שתי השפות.

איפה אפשר ללמוד ערבית ספרותית?

ערבית ספרותית ראוי מאוד שתלמדו במקומות בהם מלמדים ערבית. חשוב מאוד שאלו יהיו מוסדות מוכרים, כאלו שמסוגלים לספק לכם מורים איכותיים וגם ולא פחות חשוב מערכת פיתוח הדרכה שתומכת במסגרת הלימודים.
כשמדובר על קורסים ברמות שונות, נדרשת הכנה מרובה שכוללת כלי עזר כמו ספרים, סרטונים, מצגות, אתרי אינטרנט לתרגול, כל הדברים האלו הם לא ממש פשוטים להכנה ורק המקצוענים ידעו להכין אותם כמו שצריך. את המקצוענים האלו ניתן למצוא בעיקר במסגרות לימודים פרטיות ומתגמלות, ורק בהן תרצו ללמוד קורס איכותי של ערבית ספרותית, בין אם זה קורס מתחילים או קורס מתקדמים.

מה הכי מתאים לי?

כדי לקבל המלצות על המורים, הקורסים ובתי הספר המקצועיים ביותר ללימוד ערבית ספרותית בקרבת הבית שלכם תוכלו למלא טופס ולקבל ייעוץ לימודים טלפוני חינם ובלי כל התחייבות מצדכם! תוכלו לשאול כמה קורס כזה עולה? מה הוא מצריך מכם? מה הכלים שרוכשים בקורס? ולקבל אפילו הזמנה לשיעור ניסיון על מנת להבין מה הכי מתאים לכם.
כל מה שאתם צריכים לעשות זה למלא את הטופס בתחתית העמוד בפרטים מלאים ונכונים שלכם, ואנחנו כבר נעשה את השאר. נבדוק איזה מורים ומוסדות הכי מתאימים לכם ונתקשר אליכם עם כל הפרטים. אתם אפילו לא צריכים לצאת מהבית! שיהיה בהצלחה.