email facebook

ערבית מדוברת למתחילים

   
ערבית מדוברת היא שפה של רחוב. אנחנו נתקלים בה בשוק בירושלים או בעכו בבסטות ובסרטים ערביים קלאסיים. הערבית המדוברת היא בעצם השפה היום יומית בה משתמשים כל דוברי הערבית ברחבי הגלובוס.

כאשר אתם הולכים בסמטאות של יפו העתיקה, עכו או הרובע המוסלמי בירושלים, אתם שומעים ערבית שהיא מדוברת, כזאת שמשמשת את התושבים המקומיים. זוהי מין שפה שניבים רבים לה, כאלו שמשתנים ממקום למקום, סביר להניח שאת הדקויות לא תרגישו. מאידך, כל ערבי יבין שמדובר בשפה קצת שונה בבית הקפה ברוע העתיק של דמשק לעומת השפה שתשמעו בחמרה בליבה של מרקש.
הערבית המדוברת שונה מהערבית הספרותית שנשענת על הקוראן. כל שפה שהיא מורכבת מרבדים ומזרמים שונים שאחת ההבחנות שלהם קשורה בגבוה לעומת נמוך, טקסטים פילוסופים לעומת שפתו של הרחוב הפועם. אבל כשמדובר בערבית הפער הוא גדול במיוחד ולכן האבחנה הראשונית כאשר אתם עומדים ללמוד ערבית היא בין הערבית המדוברת לערבית הספרותית.

הרמות השונות של ערבית מדוברת

גם כשמדובר על ערבית מדוברת ויותר מכך על לימודים של ערבית מדוברת צריך להבחין ברמות הלימוד השונות. אתם מן הסתם תתחילו ללמוד ברמה הבסיסית ביותר כזאת שתאפשר לכם לנהל דיאלוגים ראשוניים עם אנשים במגזר הערבי, בשלב השני תעלו מדרגה לעבר קורס בינוני ומשם תעפילו לפסגה לקורס של מתקדמים. בסופו של תהליך וכמובן תוך כדי תרגול רציף של השפה, תוכלו לנהל בצורה שוטפת ומיטבית דיאלוג פורה ועסיסי בשפה הערבית בצורה מקצועית ורהוטה.
אם כבר יש לכם את הבסיס ואתם מבינים ערבית ויכולים לדבר באופן שטחי, תוכלו לדלג על קורס ערבית מדוברת למתחילים ולהתחיל ללמוד קורס ערבית מדוברת למתקדמים, או לגשר על הפער עם מספר קטן של שיעורים. אם אין לכם ידע בערבית בכלל ואתם רוצים להתמקצע בשפה, תוכלו לשלב את שני הקורסים בצורה יעילה בכל בית ספר לשפות שמלמד ערבית ולהגיע לתוצאות גבוהות בזמן קצר.

היכן תוכלו ללמוד ערבית מדוברת?

גם אם תעמדו בליבו של רחוב ערבי טיפוסי ותאזינו לשפה השמית שיש בה מין הדימיון לעברית, מין הסתם תתחילו ללמוד ערבית. יחד עם זאת זו לא שיטה בדוקה או יותר מדויק דרך מוסדרת ללימוד ערבית ולכן מומלץ בחום רב, ללמוד ערבית בבתי ספר ללימודי שפות אלו הם המקומות היחידים בהם לימודים של שפות הם העניין היחידי, ומכיוון ש כל המערכת מגויסת עד הסוף לטובת הקנייה של שפות שונות החל מאנגלית ועד לערבית.
מדובר במומחים לפיתוח הדרכה, מורים איכותיים, מפקחים ומנהלי מגמות שכל העשייה שלהם מתרכזת רק סביב לשפות. ישנם שני סוגים של בתי ספר כאלו, בראשונים ניתן ללמוד מגוון של שפות באחרים ניתן ללמוד אך ורק קורס ערבית. השאלה מה יותר טוב מבין השניים היא סובייקטיבית לחלוטין ורק התנסות שלכם תפענח עבורכם את התשובה. תמיד תוכלו למלא את הטופס המובא בתחתית העמוד ולקבל ייעוץ חינם וללא התחייבות על המורים, בתי הספר והמוסדות הטובים ביותר ללימוד ספרדית בקרבת מקום מגוריכם. כמו כן תוכלו גם להיכנס לכל אחד מבתי הספר ולקבל שיעור ניסיון חינם וייעוץ לימודים מפי מורה מקצועי, המלצות מתלמידים שלמדו או לומדים במקום, ולהחליט מה הכי מתאים לכם כראות עיניכם והתחושות האישיות שלכם.

איך תוכלו לתרגל ערבית מדוברת?

מלבד הלימוד בבתי הספר, אתם חייבים גם להמשיך ולתרגל לבד את השפה, זאת מתוך נקודת הנחה שאתם רוצים לשלוט בה היטב. פתחו אתר אינטרנט בערבית ותנסו לקרוא, קחו מילון ליד ונסו לשנן מילים, סעו קילומטרים ספורים לכפר הערבי השכן והיכנסו לשתות קפה בבית הקפה השכונתי או במסעדה המזרחית המשובחת ופיתחו בשיחה עם השכנים לשולחן. תבדקו ותראו כמה אתם מבינים את השיחה שמתנהלת לידכם, אפילו ברמה של הקשבה. כך תוכלו להגיע למסקנות לגבי היכולות האמיתיות שלכם והשליטה שלכם בערבית. תמיד תוכלו גם לבקש להיבחן בכל אחד מבתי הספר לשפות מבחן קצרצר שיבחן את היכולות שלכם בשפה לפני הרשמה לקורס תוך כדי ייעוץ או פגישת ניסיון. בהצלחה!